maricelaolguin1065 maricelaolguin1065
  • 12-02-2019
  • Mathematics
contestada

lace edging is sold by the foot for $0.80 or by the foot for $1.99. Which is more expensive

Respuesta :

ikarus ikarus
  • 12-02-2019

Answer:

$1.99 is more expensive.

Step-by-step explanation:

Given:

One type of lace edging cost $0.80 per foot

Another type of lace edging cost $1`.99 per foot.

We need to find which is more expensive.

In $0.88 where one's place is 0.

In $1.99 where one's place is 1.

By comparing the one's place obviously $1.99 more expensive.

Hope you will understand the concept.

Thank you.

Answer Link

Otras preguntas

What story does the Bayeux Tapestry tell? a. the life of Rudolf Swabia b. the life of Nun Guda c. religious leaders being baptized d. the Norman conquest of
What is the term for “the overall presence of a personality behind the text”? A. narrator B. point of view C. voice D. word choice
(PLEASE HELP, WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT!) Examine the scenario below. A city planner in Omaha is writing a report to help explain changes in Omaha residen
What is the discontinuity and zero of the function f(x)= x? - 9x +20, X-5
2x - x = 3x - 12 what does x equal
Question The graph shows the cost of gasoline at a gas station. Find the cost in dollars per gallon. The cost of the gasoline is ? per gallon.
HELP PLS ASAP!!!! PLS
10. Is space colonization necessary? Explain why or why not, using evidence from the passage. Passage: Will Human Life On Earth Come to an End?
i need help with this. can u choose from the questions on the brain pop
What is another name for acute viral rhinopharyngitis.