depressoexpressoNF depressoexpressoNF
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

Kibble-Yum dog food costs $3.70 per pound. If Jenna spent a total $20.35 before tax on
Kibble-Yum dog food, how many pounds of dog food did she buy?

Respuesta :

grasslikesfridges grasslikesfridges
  • 10-09-2020
It is 5.5
20.35/3.70=5.5 (division)
3.70•5.5=20.35(multiplication)
Answer Link

Otras preguntas

will give brilsents What did Colonel Hamilton anticipate after he took control of the small fort in Vincennes? Clark would immediately try to take the fort aga
A bar of gold has a volume of 722 cubic centimeters and weighs 13.949 kilograms. What's its density in grams per cubic centimeter?
In what Southwest Asian nation do women face the most restrictions?
8v+1=7v-20 I need help!
Hey guys can someone help me with this you will earn 15 points plz it is for Tomorrow
How did the collapse of the Roman empire impact the catholic church
Which does NOT refer to physical appearance? aburrido feo gordo bonito
Need help with 10 and 11.
500 seconds is how many giga second
Which statement about the relationship between density and particle attraction is true? A. The density of a substance has no effect on the attraction among i