niyah4954 niyah4954
  • 10-12-2020
  • Mathematics
contestada

DVDs can be made in a factory in Colorado at a rate of 10 DVDs per $2.50,

What is the unit cost per DVD?


Do not include units ($) in your answer.

Respuesta :

marsjohnson2512
marsjohnson2512 marsjohnson2512
  • 10-12-2020

Answer:

one DVD costs 25 cents

Step-by-step explanation:

2.5/10=0.25

Answer Link
timtomfan
timtomfan timtomfan
  • 10-12-2020

Answer:

25 cent per dvd

(tell me if im right)

Answer Link

Otras preguntas

What is the rubbing force that acts against motion between two touching surfaces .
0.285 to the nearest tenth
What is t equal to in the equation 6t-1/6=9
22 is what percent more than 20?
If the atmosphere is like a greenhouse, what parts of it function as the "glass"?
81 is 54% of what number
Why's it possible for many different species to live together in one ecosystem?
. Humans who live in ________ are at risk for getting malaria. a. Alaska b. Norway c. Florida d. Mexico
What is the acceleration of a 6.4 kilogram bowling ball if a force of 12 N is applied to it?
what is a fraction of a circle of 120 degree