Joelllapur
Joelllapur Joelllapur
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$1.99 for 18 lb
what is the unit rate?

Respuesta :

JJsploit
JJsploit JJsploit
  • 13-02-2021
Basically, the unit rate is 1.99/18 or 0.110.

If we round 1.99 to 2.00, we instead get 0.111~
Answer Link

Otras preguntas

Which ordered pairs in the form (x, y) are solutions to the equation 3x - 4y =21 Choose ALL the correct answers. A) (-3, 3) B) (-1, -6) C) (7, 0) D) (11 , 3)
Ms.enigma said, "five less than one third of my age is 14." How old is ms. Enigma?
How did new railroads benefit western cattle ranchers?
2/3 and 5/6 common denominator
In which specimen were cells first identified
In Charles Dickens' novel A Christmas Carol, who was Scrooge's dead business partner
What is the main idea of Franklin’s Albany Plan of Union? Select one: a. Albany and Boston should join in a trade agreement. b. All the English colonies in Amer
14n+2-7n=37 help.....
In the inspirational 1946 film, It's a Wonderful Life, what's the name of George Bailey's guardian angel
In the inspirational 1946 film, It's a Wonderful Life, what's the name of George Bailey's guardian angel