Zues9414 Zues9414
  • 10-10-2022
  • Mathematics
contestada

2. two brands of canned dog food are on sale. assume that the cans are the same size. brand a costs $13.60 for eight cans and brand b costs $8.75 for fi ve cans. explain how to fi nd the unit price for brands a and b. explain how unit prices help you compare the cost of dog food.

Respuesta :

Otras preguntas

what is an equation of the line through (3, -1) and (2, 14)?​
In the football game yesterday the Chiefs lost to the raiders by 16 points. The Chiefs scored 24 points. How many points did the Raiders score? Label your answe
Nicole drove 603 miles in 9 hours. At the same rate, how many miles would she drive in 11 hours?
A scientist grew an Elodea plant in a freshwater aquarium. She removed a leaf from the plant and placed the leaf in a hypertonic solution containing 8% salt in
necesito ayudaaaaa pls
A software company is selling a new game in a standard edition and a collector's edition the box of the standard edition has a volume of 20 cubic inches and the
help me please i need it
Liquids have a density greater than 1 g/m?Sometimes true? True? never true?
help me plz Identify the state of matter.
Write an equation of a line that has an undefined slope and goes through the point (9,-5)