sydney1969 sydney1969
  • 12-10-2022
  • Mathematics
contestada

(05.03 MC)
Two families visited an amusement park. The first family bought 3 hot dogs and 5 bottles of waters, which totaled $20. The second family bought 6 hot dogs and 3 bottles of
waters, which totaled $33. How much did one hot dog cost?
$3
$4
$5
$6

Respuesta :

Otras preguntas

how have cultures been involved with science
Which if the following best describes the expression 4(y+6)? A) the product of a constant factor of four with the sum of two terms B) the sum of a constant fact
Which word in the passage helps create a sense of fear and anxiety
the price of a USB memory stick selling at a 21% discount off its marked price (m) is _____
Question 1(Multiple Choice Worth 3 points) In the lesson, you played the role of a juror in the case of State v. Justin B. Goode. What type of case was it, and
How long after taking dramamine can u take tylemol?
What is one of the primary reasons for the growth of trucking after world war ii?
Why is Ciliaphora important to an ecosystem?
What example shows one way the government borrows money? Individuals pay unemployment taxes. A coffee shop charges patrons $2 extra for sales tax. An employee
what is significant about Rome's location?