melissas187 melissas187
  • 12-10-2022
  • Mathematics
contestada

The ski team needs new uniforms. The students plan to sell plush toy hawks ​(the school​ mascot) for​ $5 each. The students find three companies​ on-line that sell stuffed mascots. Company A sells 15 hawk for ​$41.10. Company B sells 18 hawks or ​$48.96. Company C charges ​$35.92 for 12 hawks.1 Which company has the best​ buy?

Respuesta :

Otras preguntas

What is the answer for this Equation -7(x+3)=14
the bakery bought 4 bags of flour containing 3.5 kg each .475 g flour are needed to make a batch of muffins and 0.65 kg is needed to make a loaf of bread. if 4
Rewrite this passage using synonyms for the repeated word. I went to the park.I went on the swings and had fun.I went on the slide and had fun.It was nice whe
what is 7 divided by 56
Cos 45 degrees in fraction form?
As compared with other industrialized countries, why does the United States supply fewer services for low-income families?
how do sponges get their food?
What is 105 over 32 simplified
Which system did the new government created under the Constitution use? a.) a unitary system with all power concentrated in a central government b.) a president
how did shi huangdi deal with people who opposed him