lupianmarisol3 lupianmarisol3
  • 13-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store is having a sale on walnuts and chocolate chips. For 6 pounds of walnuts and 5 pounds of chocolate chips, the total cost is $28. For 2 pounds of walnuts and 3 pounds of chocolate chips, the total cost is $14. Find the cost for each pound of walnuts and each pound of chocolate chips.

Respuesta :

Otras preguntas

what line is perpendicular to the line passing through the points (-4, 2) and (4, -1)
Someone want to talk thank you….
how does the author support his claim that every year astronomers are finding more exoplanets than the year before
10 general fields of study and one programme each offered at colleges and universities of technology
The diameter of a copper wire is 3mm. Express this diameter in meters.
7 REFLECT Look back at your Try It, strategies by classmates, and Picture It and Model It. Which models or strategies do you like best for finding the volume of
A sample is found to contain 6.96×1011 g of salt. Express this quantity in kilograms. kg
What is 5y if y= 983
. If there are 4.90 Cal in 10.0 g of parsley, how many joules are in 12.1 g of parsley?​
Which of the following is equivalent to 3x - 4y=6