bellzakary8 bellzakary8
  • 12-12-2022
  • Mathematics
contestada

Arun runs a farm stand that sells raspberries and grapes. Each pound of raspberries sells for $1.50 and each pound of grapes sells for $2.75. Arun made $130.25 from selling a total of 66 pounds of raspberries and grapes. Determine the number of pounds of raspberries sold and the number of pounds of grapes sold.

Respuesta :

Otras preguntas

Consider the triangle Which shows the order of the angles from smallest to largest? angle A, angle B, angle C angle B, angle A angle C angle B, angle C, angle A
PLEASEEEE HELPPPPP MEEEEE 10 POINTS!!!!
What creates the externality of sweatshops?
in which plant cell organelle does photosynethesis take place
Procrastination affects your ability to
NEED HELP WITH A MATH QUESTION
My peps I am so sorry about bugging yall but I really need help what was the use for the trojan horse it my seem simple but I F ing forgot I am desperate I wil
Rocks that are formed as a result of deposits from weathering and erosion
What is a cluster of furuncles?
Solve the following system of equations. 0.12x - 0.07y = -1.35 0.4x + 0.8y = 4.8