IrineKhai090907 IrineKhai090907
  • 11-01-2023
  • Mathematics
contestada

A PE Teacher pays a total of $960 for 6 basketballs and 8 volleyballs. The price of 6 basketballs is equivalent to 8 volleyballs. How much does each basketball cost than each volleyball?

solve by assuming question

Respuesta :

Otras preguntas

In your own words , explain the expression “ the big fish in a little pond
Which is an example of descriptive detail using a simile in this passage? “I noticed how white and well-shaped his own hands were.” “His eyes were melancholy, a
What is the average rate of change over the interval 2 ≤ x ≤ 4?
Prove that AABE = ADCE, given that AE = DE, BE CE, with the same vertex measure ZE.​
A 2-pack of jump ropes costs $1.80. What is the unit price? $ per jump rope
Which of the following points is in the solution set of y < x^2 - 2x - 8? (4, 0) (-2, -1) (0, -2)
How to write a content analysis?
To what extent did the United Nations relieve the growing tensions between the U.S. and the U.S.S.R.?
Will give Brainiest! Find the ordered pair (s,t) that satisfies the system s/2+5t=3 3t+6s=9
ixl questionComplete the text with the better conjunctive adverb. When Ethan King was ten, he and his father traveled to poland. Ethan brought along his soccer