selects7065 selects7065
  • 11-01-2024
  • Mathematics
contestada

what is the labor cost per unit given the labor cost per day is $450 and the productivity in units per day is 100 units.
A. $4.5 / unit
B. $2.5 / unit
C. $22.22 / unit
D. $45/unit
E. $3.5 / unit

Respuesta :

Otras preguntas

There are 32 students in a class. Nine of thoseare women. Whta percent are men?(round to the nearest tenth)
what did Napoleon promise the French people after the reign of terror
I have been given this question An ultrasound wave vibrates 30 000 times a second. State the frequency of the wave help would be much appreciated Thank you in a
On a scale drawing with a scale of 1 cm:3 m, the height of a tree is 5cm. How tall is the actual tree?
What is 1e+24 in a while number
Help me to understand this: V=lwh; l=14, w=8, h=3 (volume of a rectangular box)
What energy transfers happen when you cook sausages on a camp fire burning wood?
What would most likely increase the carrying capacity for humans in a certain region?
An insect eats a leaf.     Explain how the insect depends on the sun for energy.
Given the two triangles are similar, what are the values of q and t? Round to the nearest hundredth.