sparkle4677 sparkle4677
  • 12-01-2024
  • Mathematics
contestada

A fruit drink is made by mixing juice and lemonade in the ratio juice : lemonade = 1 : 4 juice costs 6.00 per litre. lemonade costs 50p per litre. find how much it costs to make 1 litre of the fruit drink.

Respuesta :

Otras preguntas

if i dont get this answer done by 7:30 my moms gonna b e mad at me, please help me and also please no files i dont understand them =_=
Someone pls help me!!! Select the reasons that the Americans were disinterested in President Wilson's programs after the Great War. Americans were tired of caus
she is the only one of the students who have has failed the test​
Naging palaasa ang mahihinang bansa sa mga bansang minsang nanakop dito.
HELP ME PLEASEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Which of these expressions or phrases can be used to represent the model? Choose all the correct answer HELP ME
Find the area of the triangle shown below. А 7 in. 20° с B 10 in.
Round 87,365,219 to the nearest million
HELP PLS Which translation is demonstrated in the figure? A) (x, y) = (x+4, y - 4) B) (x, y) = (x - 4, y + 4) C) (x, y) = (x+4, y - 3) D) (x, y) = (x + 3, y - 4
What will happen to a spacecraft that is traveling faster than orbital velocity?