abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Twice the square of half of a number is x. What is the number? I know twice the square is 2x^2 but I'm not sure about the half. Also the answer is sqrt2x
What quotes are said in hamlet?
What does it mean to be appropriately assertive rather than aggressive?
What is a question that would lead to using the geometric series formula?
help!A rectangular flower bed is enlarged so that its area increases by 24 ft^2. The enlarged flower bed is a rectangle and its area is x^2+11x+24 ft^2. What ex
Find decimal notation: 42.3%
Convert these unlike fractions to equivalent like fractions and add them. You must use the LCD to get the answer correct. If possible, reduce the final sum. 1/
Which one of the following sentences is correctly punctuated? A. When will the winter end? B. Look up, look down, and look all around? C. Smile when y
How do volcanoes contribute to the formation of a new landforms
3/4 times 7, find product as an improper fraction