beastatfootbalpa32ba
beastatfootbalpa32ba beastatfootbalpa32ba
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

A product costs $48.50 for 75 feet. How much does it cost per inch?

Respuesta :

pleasehelpsme pleasehelpsme
  • 10-06-2018
0.0538888889 per inch
Answer Link
kanest
kanest kanest
  • 10-06-2018
Convert feet into inches first.

There are 12 inches in a foot. To convert feet into inches, multiply the feet by 12:

[tex]75 \times 12 = 900[/tex]

There are 900 inches in 75 feet.

Divide the cost of the product by the inches to find the cost per inch:

[tex]48.50 \div 900 = 0.05389[/tex]

The product costs $0.05389 per inch.
Answer Link

Otras preguntas

What Is The Slope Of The Line In The Graph Shown Below? -2 -1 1 2
Kenta said “The product of two fractions can sometimes be less than the quotient of the two numbers and sometimes greater.” Is the statement true or false? Give
Why we're the railroads so important to western settlement in the late 1800s?
the use of article a an the
Set up a proportion and use cross multiplication to solve. 15 is ________% of 60.
Steps to writing a essay
1. _____________ invented an efficient steam engine for use in the manufacturing process. James Watt Michael Dell Henry Ford Thomas Edison 2. Rapid production o
ahmpabja rearrange the letters
Suppose that the function f(x) = 2x + 12 represents the cost to rent x movies a month from an internet movie club. Makayla now has $10. How many more dollars do
an example of a dictator is