Jaderoyce365 Jaderoyce365
  • 10-06-2018
  • Mathematics
contestada

How many pounds of nuts selling for ​$ 12 per lb and raisins selling for ​$ 6 per lb should a person combine to obtain 120 lb of a trail mix selling for ​$ 8 per​ lb?

Respuesta :

pune334 pune334
  • 10-06-2018
(5) lb of nuts selling for $12 and 
(10)lb of raisins selling for $6.
Answer Link

Otras preguntas

how many zeros will be in the product(6×5)×10³
change 5x-6y=36 into slope intercept form
A coral reef ecosystem might include all of the following organisms: phytoplankton, clams, octopus, moray eel and barracuda. The following shows a basic food ch
What could you expect to see in a Mayan city?
Which occurs at a transform boundary? A. Two plates spread apart B. One plate collides with another head-on C. One plate sinks beneath another D. One plate
What is the vertex of an acute angle?
A very strong base might have a pH of _____.
The teacher separated her class of twenty-eight students into two groups. One group has 4 more than twice as many students as the other group. How many students
Sponges have a _____ that squeezes out waste.
What organic matter contains stored energy?? (12)