willowcollins9778 willowcollins9778
  • 11-07-2018
  • Business
contestada

Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did faith buy?

Respuesta :

lilaipo
lilaipo lilaipo
  • 20-07-2018

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

Answer Link

Otras preguntas

The motherboard is sometimes called a(n) ______ board.
People learn both positive and negative ways to express from family,peers,and community members, TRUE OR FALSE
Find the value of x and AB if B is between A and C, AB = 2x, AC = 6x - 5 , BC = 7
How did they try to get Ralph out of the thicket in lord of the flies
A person who overeats at his or her family's house over the holidays is most likely eating because of
What are the advantages of wind power? always available can use anywhere free after equipment is built non-polluting energy source useful in remote areas You c
A roll of ribbon is 5 meters long how many cm of ribbon do you have
What is one benefit of giving an argumentative speech as opposed to publishing an argumentative essay?
A car is driven 105 km west and then 40 km southwest. what is the displacement of the car from the point of origin (magnitude and direction)? km
What theory do public choice theorists use to explain political behavior? A. moral hazard B. utility theory C. invisible hand analogy D. opportunity cost