georgiasmart77 georgiasmart77
  • 10-03-2016
  • Mathematics
contestada

Gerard has $30 to spend on lunches this month. Lunch costs him $1.50 each day. After Gerard buys lunch for 8 days, which statement is true?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-03-2016
what i did is that i did $1.50 time 8 = $12.00 and then do $30.00-12.00=$18.00 
Answer Link
quakeelolo23 quakeelolo23
  • 29-05-2019

Answer:

gerald spent less... Answer is A.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

is 4000000 mililimeters equal to 4 kilometers?
Determine which relation is a function. A. {(–3, 2), (–1, 3), (–1, 2), (0, 4), (1, 1)} B. {(–3, 3), (–2, 3), (–1, 1), (0, 4), (0, 1)} C. {(–3, 2), (–2, 3),
The vines were in a tangle. I stepped into the middle of them. Which sentence combines the two sentences using a past participle? I stepped into the middle of t
What is the effect of using soliloquy to convey the thoughts of Hamlet who must murder his uncle in order to avenge his father's death? It emphasizes that Hamle
mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
If l =12 cm and m =5 cm what is the length of n a square root of 119 cm b 10 cm c 13 cm d 14 cm
Why does the narrator in the story “The Pioneer Hep-Cat” tell the story of General Henry T. Corrigan?
how were people invented
Suppose the radius of a circle is 7. What is its area?
What are some quotes from Abraham Lincoln and what do they mean to you.