phillgrunn1296 phillgrunn1296
  • 11-09-2018
  • Mathematics
contestada

You want to buy some rice. A 7-ounce package costs 2.59. A 12- ounce package costs $4.56. An 18-ounce package costs 6.30 which package is the Best Buy?

Respuesta :

emmapop567
emmapop567 emmapop567
  • 12-11-2020

From the above calculations, we can see that the cost of 1-ounce Type 3 rice is lowest. Therefore, 18-ounce package is Best Buy.

Answer Link

Otras preguntas

Historians often praise Thomas Jefferson for incorporating the Enlightenment into the Declaration of Independence. Which of these BEST explains why this can be
please answer those couple questions please help with it I don't have time please please
what is the distance between -45 and -98 on a number line?
What is the relationship between iambic pentameter and blank verse
A computer has increase by 8% to $351. work out the original price
Mr. and Mrs. Ferguson are planning a vacation to celebrate their anniversary. Mrs. Ferguson is considering reserving a room at the Abraham Hotel. The Abraham H
What is a periodic element that was named after Einstein?
The freezing point of water is the same as its a. melting point. b. boiling point. c. sublimation point. d. evaporation point.
What are the advantages and disadvantages of each of the methods of calculating maximum oxygen intake?
There were nn signers of the Declaration of Independence. The youngest was Edward Rutledge, who was x years old.x is 25% of 104. What was Rutledge’s age?