mariaruim0327 mariaruim0327
  • 12-09-2018
  • Mathematics
contestada

Stephen paid $4.20 for a bag of jelly beans. If jelly beans cost 0.75 per pound, how many pounds did he buy?

Respuesta :

shirleyx228 shirleyx228
  • 12-09-2018

(4.20)/(0.75) = 5.6 lbs

Answer Link
ROSIO8DA ROSIO8DA
  • 12-09-2018
you divide 4.20 by .75 and the answer is 5.60 or 5.6
Answer Link

Otras preguntas

In City by the Sea, the type of figurative language that Poe uses for “death” is ?
Ginger has 12 plastic bead containers. the containers measure 1 inch on each side. how many rectangular prisms each with a different sized base, could ginger ma
What is the role of a physician? to treat patients and record their symptoms to diagnose and treat disease and injury to diagnose and treat diseases affecting t
I need to know how to do this
How did Kepler's first law support the idea of a heliocentric solar system?
You are the president of a bank. Your best friend comes into the bank to ask for a loan to start a rock band. • Will you make the loan? What business fac
Which of the following is an example of a plant? A. coral B. moneran C. bryophyte D. sponge
If you are interested in working for a specific company, what type of job site should you look at for opening? a. Geographic specific site b. Industry specific
Which of the following is made up of many different types of electromagnetic radiation? 1. radio waves 2. the color white 3. microwaves 4. gamma rays
As does the same exercises on a regular basis, they may find that their heart rate decreases with the same amount of activity, this is because (Points : 2) The