midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

The broad types of investments are known as which of the following? Asset classes/Speculative investments/ High-risk types/ Dividends
Using the data below, what is the equation for the line of best fit? Remember, put your answer in y = ax + b form and round any decimals to three places. Patien
Which statement best describes Germany’s submarine campaign during World War I? A. Germany made no use of submarines. B. Germany used submarines in land and sea
Find the LCM of 20 and 30?
Which vitamin prevents rickets and is formed from the sun’s ultraviolet rays? Vitamin A Vitamin K Vitamin D Vitamin B
Mario earned three times as much money last year as his wife Elena. The total amount that the two earned was $11,000. How much money did Mario earn?
The age of the universe is thought to be about 14 billion years. Assuming two significant figures, write this in powers of ten in (a) years, (b) seconds.
Describe the differences in marriage and family life that are linked to class, race, gender, and personal choice.
If a sphere’s radius is quadrupled, what is the corresponding change in surface area?
#1. The arrangement of atoms at the peak of the activation energy barrier is known as the _____. A. activation rate B. activated complex C. transition state D.