4804188663 4804188663
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada

Phillip bought apples from the grocery for $2.20 per pound. If he bought 2.5 pounds of apples on Monday and 1.2 pounds of apples on Tuesday, how much did he spend on apples in total?

Respuesta :

gefaye gefaye
  • 12-10-2018
Monday, 2.5×2.2=5.50
Tues, 1.2×2.2=2.64

5.50+2.64=8.14

He spent $8.14 total
Answer Link

Otras preguntas

Explain the three stages of cellular respiration 
WILL MARK BRAINLIEST Project 2: The Pirates of the Caribbean Story Directions: After watching the Pirates of the Caribbean trilogy students will analyze each fi
What are the main tools of monetary control that the central bank can use?
What events led to the invasion of Afghanistan by the United States and the Northern Alliance in 2001?
Least common multiple of 5y^2-45 and y+3
What is marginal cost and example?
Evaluate x/y for x=1/6 and y=1/3. 1/18 1/2 1/9 9
17. (4 points) On the set of axes below, draw the graph of the equation y = -3/4x +3. (2 points) is the point (3,2) a solution to the equation? Explain your ans
How did Wilson persuade Americans into ww1?
Which equation represents the transformation formed by vertically shrinking the graph of f(x)=√ by a factor of and then horizontally shifting the graph 3 units