qsadada
qsadada qsadada
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada



Write a function rule to represent the situation.


the total cost C for
g

gram
of
cheese
if each
gram
costs
​$3.09



Write a function rule using C and
g
as variables.


.. ​(Type an​ equation.)

Respuesta :

gpryzmenski gpryzmenski
  • 16-10-2018

Answer:

g(3.09)=C

Number of Grams of Cheese times 3.09 will = Cost

Answer Link

Otras preguntas

The use of first, second, or third person is known as an author's a.personal preference b.narrative point of view c.literary perspective d.grammar choice
How can Biology be described?
An advocate speaks out in favor of something they believe in. True or false
Eddie started running from his home and headed west for 4 miles. Then he turned and headed northeast at an angle of 80° north of east. If he stayed on this roa
How long would 12 men need to do a job that 8 men can do in 9 days?
Help me with (d)(ii). Thank you!
A car traveling at 27 m/s starts to decelerate steadily. It comes to a complete stop in 5 seconds. What is its acceleration?
Which are the solutions of x2 = –7x – 8?
The average weight of a midsize car is 1 3/4 tons. The average weight of a compact car is 6/7 of the weight of a midsize car. How many tons does a compact car w
Given the function f(x)=5x6−3x5+6x4+6 What is the value of f(3)?