franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

Wet, damp and soiled linens are changed at the end of your shift a) True b) False
A student is working on a physics problem involving a 100g mass of copper heated to 100°C and placed in 100ml of water at 22 degrees. What will be the final tem
In lean production, waste is defined as: a) Unnecessary movement. b) High levels of inventory. c) Both a and b. d) None of the above.
How do Boxer’s motivations differ from the pigs’ motivations? [RL.9.5]
Generally, short-term disability payments do not extend beyond about _____ months.a. 2b. 6c. 12d. 18e. 24
Select if the statement is true or false. Adverbs always precede (come before) the word they modify. True False
y, equals, 2, x y= 2x y, equals, 7, x, minus, 15 y= 7x−15 What is the answer?
A liquid is in equilibrium with its vapor. If some of the vapor is allowed to escape, what is the immediate result? a) Decrease in temperature b) Increase in pr
A candidate seeking BCBA certification requests supervision and is currently working in a group home for adolescents with severe behavior disorders and you have
Since 1977, the campaign for real ale has thrown an annual festival where?