hahahalit1956 hahahalit1956
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Leo is adding gravel to the edge of his driveway. He orders 6 bags of gravel for $252. How much would it cost if Leo orders 8 bags in stead

Respuesta :

lucky3644 lucky3644
  • 12-11-2018
$50.50 because each bag cost $25.25 if split into eighths if split into 6 pieces each bag cost $25 and a little more cents
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 12-11-2018

ratio and proportion

cost/bags=252/6

252/6=x/8

multily both sides by 8

252*8/6=x

2016/6=x

$336=x

it would cost $336 to order 8 bags

Answer Link

Otras preguntas

Jamie Lee is beside herself knowing that the thieves had unauthorized use of her debit/ATM card. What is Jamie's financial responsibility for the unauthorized u
What is everything I need to know about slopes? (7th grade) Algebra 1 Freshman class
How would building a shopping mall in the wetland impact the environment?​
Which expression is equivalent to 6(8a+7)+4?
Basheera has 90 songs on a playlist. She's listened to 40% of the songs on the playlist. How many songs has Basheera listened to?
somebody please fill this out i definitely don't understand.
There was a lurid light against the sky. O A. pale O B. white O C. garish O D. dark
when y=7.5 x=2 what is the value of y when x is 2 1/4
Needing answerrrrs! Thanks!,
Applications of chemistry in medical field