liah8484 liah8484
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

Maggi bought one dozen roses for $3.64 about how much did each rose cost

Respuesta :

willowwoods13
willowwoods13 willowwoods13
  • 12-11-2018
Each rose costs about $0.30
$3.64/12 = 0.30
Answer Link
Pipsqueekwiz
Pipsqueekwiz Pipsqueekwiz
  • 12-11-2018
what you need to do is take your final cost ($3.64) and divide it by your quantity of items (12 roses) so 3.64 divided by 12 equals 0.30
So one Rose cost 0.30¢
Answer Link

Otras preguntas

Why does land heat up more faster than water?
C(squared)L(squared) + 100v(squared) = 100c(squared)I have to solve for L
How does 4/15=14/n? What does n equal?
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
Search results for "A shipment of 18 cars, some weighing 3,000 pounds, and the others weighing 5,000 pounds each. Together the shipment has a total weight of 30
What kind of particles make up compound
What is the quotient of -1 4/5 and 2 1/4?
How does 4/15=14/n? What does n equal?
List 3 commercial uses of sponges.