AbigailHaylei
AbigailHaylei AbigailHaylei
  • 12-11-2018
  • Mathematics
contestada

10 pencils cost $4 at Target and 6 pencils cost $2.70 at Walmart. Where should you go to buy pencils at a cheaper price? Question 3 options: Target Walmart

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-11-2018

$4/10 = $.40  per pencil at Target

$2.70/6 = $.45 per pencil at Walmart


The best deal is at Target

Answer Link

Otras preguntas

The population of a town is decreasing at a rate of 1% per year. In 2015 there were 1300 people. Use an exponential function to find the population in 2023.
simplify 4(6x + 2) + 5(x + 4)
Cara is building a model of the solar system, which includes the Sun. She plans to include a written description to provide details about each piece in her mode
How sovereignty is another source of rule of law
If grasshoppers were removed from this food web which organism Would suffer the most birds or Baboon your answer please help thanks
A colony with a warm climate and fertile soil likely had a ecomony based on: A. Trade B. Fishing C. Agriculture D. Industry
1(whole number) 4/6 (fraction) + 2(Whole number) 1/4 (fraction)
Match each group with the correct description
can u answer the two questions on the paper? (use the pictures for help obvi)
help now NOW NOW NNNOOOWWW, please