Alexakeke Alexakeke
  • 10-12-2018
  • Mathematics
contestada

Kevin filled up his 14-gallon gas tank for $29.26. What was the price per gallon?

Respuesta :

donthave47donthave donthave47donthave
  • 10-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation: You just divide 29.26 dollars by 14 and get the unit rate of ..

2.09

Answer Link

Otras preguntas

presciption drugs _ may never be taken when driving
Which of the following is true of fertilization in conifers? The female cone releases its seeds and new gametophytes grow. The male cone releases its seeds an
Rewrite the sentence using an indirect object pronoun instead of the indirect object noun. Je parle à ma mère. Nous donnons les cadeaux à toi. Il prête un crayo
At school there have been alot of rumors going around about how certain sexually transmitted diseases are spread Which skill would be most valuable to help y
Which of these steps of the scientific method involves stating a relationship but not proposing an explanation for the relationship? A. scientific law B.
a situation that can be modeled with the ratio 4:1
How are embarrassed, self-conscious, and humiliated related?
Contingency theory is concerned with ______ and _______
What's the area of a sector of a circle that has a diameter of 10 in. if the length of the arc is 10 in.?
Divide 5 over 6 ÷ 1 over 12 = ____.