imawsm9813 imawsm9813
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Julia wrote the tate $106 in 6 weeks as a unit rate determine her mistake and correct it 108/6 weeks= $54/3 weeks

Respuesta :

MrsStrong
MrsStrong MrsStrong
  • 14-12-2018

Answer:

$17.67 per 1 week is the unit rate

Step-by-step explanation:

A unit rate is a rate per 1 unit. Julia's rate of 106 per 6 weeks can be reduced by dividing the two numbers. 106/6 = $17.67 per 1 week.

Answer Link

Otras preguntas

Roots do not store plant food they only transport it.
in a venn diagram, list the effects that the great depression had on farmers and city dwellers. Find the difference and the similarities
Apple juice and cranberry juice have been mixed in the ratio 4:5. If the price of apple juice is 45 cents per pint and the price of cranberry juice is $.08 per
When you buy a U.S. government savings bond, you're doing so under the power given to Congress to        A. regulate commerce.   B. levy taxes.   C. borr
An orderly sequence of reactions with specific enzymes acting at each step is the definition of
PLEASE HELP ME How did they get the answers for number 20???
6+n/5= -4. Solve for n.
Which three choices are positive effects of the Pax Romana ("the time of Roman peace"), which lasted from around 27 BC until AD 180? A) Slavery was abolished,
Why is the consumer considered "king" in a capitalist economy?
When two different species of lovebirds makes babies, the offspring are unable to build a nest after they mature. the hybrid offspring therefore do not reproduc