skulltrooper0721 skulltrooper0721
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

A company has discovered that it costs $16 to produce 2 widgets. $18 to produce 4 widgets. $48 to produce 10 widgets. Whats the total cost for 6 widgets?

Respuesta :

PersonPerson13260 PersonPerson13260
  • 11-12-2018

Answer:

It would cost $24 to produce 6 widgets.

Step-by-step explanation:

If you turn the information into points, you can use those three points to find the parabolic function for the graph (it's  y=(x squared over 2) -2x +18.) All you have to do then is find where 6 widgets lines up with the graph.

Answer Link

Otras preguntas

Personajes famosos Say what these Eelebrities are doing right now, using the cues provided. Present progressive modelo Shakira Shakira está cantando una canció
Hi!!!! ASPA NEED HELP(Photo) Do 4 Trouvez les questions. My French homework ! Merci:)!
_____ is an ethical principle requiring that research participants be told enough to enable them to choose whether they wish to participate.
What do I do with my hands
He inhaled the ocean air. The ocean air was salty.
What is the meaning of illusion?​
5cm 6cm 8cm What is the perimeter of the following
The blueprint for the Daly​'s living room has a scale of 2 inches=5 feet. The family wants to use a scale of 1 inch equals = 3 feet. What is the width of the li
Major sources of foreign direct investment in terms of frequency and dollar amount are Group of answer choices fair trade programs. startup organizations. ventu
chemistry question, 20 points, will mark as brainliest if correct: