shineshe1 shineshe1
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Lorie bought 1 1/4 lb of roast beef at $2 per pound and 2 1/2 pound of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 11-12-2018

2 dollars a pound.

1*2=2$ +25 cents=2.25$

1.50*2=3+.50=3.50$

2.25+3.50=$5.75

She spent $5.75 dollars.

-TheOneandOnly003


Answer Link

Otras preguntas

What is -3/7+1/7 in a fraction form
Create a presentation that illustrates some of the important themes and metaphors from one of the poems in the lesson. In your presentation, make a single overa
In at least three complete sentences, write a character analysis for the protagonist in your selected novel. Include literal, interpretive, and evaluative infor
3) Subtract (3x2 + 7x-9) from (8x2 - 4x + 1).
Question 8 What is the minimum amount of material that must be present in a living organism? А a single cell Ba single organelle C multiple nuclei Dmultiple tis
Calculate the weight of a 65 kg student carrying a 10.0 kg book bag 98 N 735 N 225 N 637 N
SOMEONE HELP ILL BRAINLISTTTTTTY. Write in your own wordsss. I’ll give you 70 points and a brainlist in total. Which is enough write it in full sentence summari
Which statement about nutrition and cardiovascular health is false? Fats can cause deposits to form in a person’s arteries. People should limit the amount of fa
Translate this phrase into an algebraic expression. 73 decreased by twice a number Use the variable n to represent the unknown
How long will an ostrich run to the moon if its speed is 80 km/h Help I’m having a hard time with this ☹️