missterriann6472 missterriann6472
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Please help Mrs.Johnson spend $611 buying lunch for 78 students. If all lunches cost the same, about how much did she spend on each lunch

Respuesta :

flightbath flightbath
  • 21-12-2018

Answer:

She spend 7.33 on each lunch.

Step-by-step explanation:

We have been given that Mrs. Johnson spend $611 buying for 78 students

If each lunch cots the same we have to find how much did she spend on each lunch:

We can calculate the price of each lunch  by dividing the total cost she spend upon the lunch she bought.

let the cost of each lunch be x

Hence, [tex]x=\frac{611}{78}=7.33[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The base of a lampshade is in the shape of a circle and has a diameter of 13 cm. What is the circumference, to the nearest tenth of an cm, of the base of th
How do I solve 2 2/7 - 1 1/3
If I get +16/20 on a test what percentage is that?
What do all viruses need to reproduce?
the formula for the surface area of a pyramid is: SA=1/2LP+B . which equation solves formula for p
List three examples of a primary economic activity?
What happens when a solid object with a lower density is placed in a liquid with a greater density?
WHAT SEPARATES JAPAN AND THE MAINLAND OF ASIA ?
A lizard accelerates from 2 m/s to 10m/s in 4 seconds. What is the lizard’s acceleration?
What is three ratios equivalent to 18:4