moorejordan12345 moorejordan12345
  • 12-12-2018
  • Mathematics
contestada

Double Delicious Bakery sells a dozen double chocolate dounts for $7.80
A) What is the price per donut? B) What is the cost of 1 and 1/2 dozen donuts?

Respuesta :

dvlopez007 dvlopez007
  • 12-12-2018

Answer:

A) each donut costs $0.65

B) the price for 1 and 1/2 dozen of donuts (18 donuts) is $11.70

Step-by-step explanation:

For a you have to divide $7.80 by 12 (since its a dozen) and thats how you get $0.65

For b you have to multiply the price of each donut ($0.65) by the 1 and 1/2 dozen (18 donuts) and thats how you get $11.70

Answer Link

Otras preguntas

How does an enzymes active site relate to its substrate
[tex]2x^{2} + 9x - 18 = 0[/tex]​
The de broglie wavelength of an electron with a velocity of 6.00 × 106 m/s is ________ m. The mass of the electron is 9.11 × 10-28 g.
Janet can do a job in three hours while Gary can do the same job in two hours. If Janet works for an hour before Gary be in helping her how long will it take t
The x-intercept is The equation of the graphed line is x + 2y = 5. What is the X- intercept of the graph?
g(x) = x3 + 6x2 + 12x + 8 Determine the function's value when x = -1 g(x) g(-1) = -3 9(-1) = 0 9(-1) = 1 g(-1) = 27 64 125
Suppose you are determining the growth rate of two species of plants. Species A ls 25 cm tall and grows 3 cm per month. Species B is 10 cm tall and grows 8 cm p
Select the expression
What is 317.93371 rounded to the nearest hundred?
Which Equation represents a function A.X=13 B. X-12-34 C. 2y-12 D. 2x-4X=7 E. X/2=15