nansi2 nansi2
  • 10-04-2016
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 goldfish. Each goldfish costv$0.59. How much did Ben spend? _____

Respuesta :

lululala lululala
  • 10-04-2016
so first multiply 59 by 12. 59 times 12 equals 708 so ben spent 708 dollars

Answer Link
Exvited
Exvited Exvited
  • 10-04-2016
Ben bought 12 goldfish, and each goldfish cost $0.59.

So, we need to find how much $0.59 would be 12 times. We can either add $0.59 twelve times, or multiply. The easier way is to multiply.

12 × 0.59 = 7.08

The final answer is that: Ben spent $7.08 on goldfish. 

Answer Link

Otras preguntas

Solve equation √-5x-3=6
Does anyone else but me think we will be at war with russia when trump becomes president
The table below shows the cost for a factory to produce mid-sized cars. Number of Cars Produced Cost 0 $0.00 3 $16,194.00 5 $26,990.00 6 $32,388.00 8 $43,184.00
Show me a crossnumber puzzle multiply by 4s
Which ratio is equal to 14 : 84?
which food does Pippi take to the picnic
Read the statements • Climate change eliminated old food supplies. • The population grew and there was a need for more food. • Societies were growing more compl
A college student is looking at her monthly checking account records. On September 1, 2008, her checking account held a balance of $1,050. At the end of March 2
what type of music is often hard to find a tonal center?
Mae sells newspaper subscriptions door-to-door. In addition to a fixed salary, she earns a commission for each subscription that she sells. The table shows Mae’