hxmiltrxshh
hxmiltrxshh hxmiltrxshh
  • 11-01-2019
  • Mathematics
contestada

T-shirts are sold for $15 each plus a one-time handling fee of $2.25. Joe spends $92.25 on t-shirts. How many t-shirts did he buy? Solve algebraically and show work!

Respuesta :

juliaveiga2005 juliaveiga2005
  • 11-01-2019

Answer:


Step-by-step explanation: each 1 costs 15. Joe spends 92.25. So he purchased 6. 15 times 6= 90+2.25= 92.25


Answer Link

Otras preguntas

is 0.82 a irrational or a rational number
What is the Question for Tools of
2 tens 1 one x 10 unit form
Students collected 600 cans for the canned food drive. That was 80% of their goal. How many more cans do they need to collect to reach their goal?
The sum of a rational number and irrational number is irrational. A) Always True B) Sometimes True C) Never True
what are some examples of human systems
What is 1,700,000÷1/10
U Previous 1 Next Finding the Domain and Range orar una Select the correct answer. What is the range of the function f(x) = 12 - 3x for the domain (-4,-2, 0, 2,
How does assertive communication treat both you and the person you're talking to? O O O O A. Aggressively B. Respectfully C. Persuasively D. Passively
how much of the solar energy that enters the Earth's atmosphere actually reaches the earths surface