chey2213 chey2213
  • 13-01-2019
  • Mathematics
contestada

Adelia had 4 dollars. She found 50 cents then bought a snack. She ended up with 6 quarters.

Respuesta :

lustnlies
lustnlies lustnlies
  • 13-01-2019

Answer: Adelia brought a snack that costed 3 dollars.


Step-by-step explanation:

4 quarters in each dollar

(4dollars*4quarters)

$4.00=16 quarters

(she found 2 more quarters)

16+2=18

0.25*18= $4.50

She brought a snack that left her with 6 quarters ($1.50)

$4.50-$1.50=$3.00

Adelia brought a snack for $3.00

Answer Link

Otras preguntas

Hey, I’m participating in an imagery writing contest at school, and the theme is Love and Longing. Does anyone have any ideas on what I should do?
Find the surface area of the complex figure 15 feet
Two gas samples have the same number of molecules. It is most likely that the two gas samples have: A. the same volume only. B. different volume and pressure
Look at the planes ABCD and EFGH shown below: The two planes intersect along which of the following lines? A. XY B. DY C. AX D. AD
Someone please help!!
The function f and g are defined by: f(x)=3x-2. g(x)=2x+5. Evaluate: 1. g(-6) 2. fg(3)
What are the Rules of magnetism
What is the main reason the US Civil War started?
Which theme does Leo Tolstoy explore in this excerpt from The Death of Ivan Ilyich? "Then what does it mean? Why? It can't be that life is so senseless and hor
I must warn you once again that if you fail to tell the truth,you may lay yourself open to a charge of