Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2016
  • Mathematics
contestada

6 containers of yogurt cost $4.50. How much do 8 containers cost?

Respuesta :

xVenom32
xVenom32 xVenom32
  • 11-04-2016
6x=4.50
x = price per container 
x=4.50 / 6
x= .75 per container 
.75 * 8containeers = $6
Answer Link
bookmovielover1234
bookmovielover1234 bookmovielover1234
  • 11-04-2016
$6. You just divide $4.50 by 6, then multiply your answer by 8.
Answer Link

Otras preguntas

which is a factor of 144 − 49x2
which of the following is the only evolutionary force that can create brand-new genetic variation within a population? a. mitosis b. recombination c. mutation d
What monomer is made up of a base, a sugar, and a phosphate group?
what is the sum of (x+5) and (2x+3)
How should scientists express very large numbers when reporting data ?
What multiplies to 6 and adds to -5?
what is 1/2 in simplest form
juanita score was 5 over par on the first 9 holes. her score was 4 under par on the second 9 holes
What is the answer plz help me
find the value of 42 6 ÷ 2.71119