littlebabykisses1022 littlebabykisses1022
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Which product is better to buy small 18 ounces for $3.25 or large 32 ounces for 5.50

Respuesta :

CaSondraMB
CaSondraMB CaSondraMB
  • 13-02-2019

Answer:

the 32 ounce is the better buy

Step-by-step explanation:

if you bought two small products the ounces would equal up to 36 but then the cost would be more than 5.50 it would be 6.50

Answer Link

Otras preguntas

gene expression can occur at several points along the pathway from DNA to RNA to proteins. In one example of gene expression, the protein insulin must be trimme
Pedro fill the glass 2 4 full with orange juice write a fraction with a denominator of 6 that is greater than 2/4 what is the answer
Base your answers to questions 45 through 47 on the diagram below and on your knowledge of Earth science. The diagram represents Earth in its orbit around the S
Which expression is equivalent to the given expression? 10q + 5 5q + 5q + 5 10q + 5 + 5 5q + 10 5q + 5
What's 1 foot below average water level
What must a reader do when summarizing a text? Check all that apply. use objective language include all of the supporting details include the central ideas use
Ryan is making a fruit drink. The directions say to mix 5 cups of water with 2 scoops of powdered fruit mix. How many cups of water should he use with 9 scoops
Can you use doubling for 7 times 3
10!/6!? I need help please
An area where the earth's crust would be expected to be thin would be _____. under the Pacific Ocean in the Rocky Mountains under the Mississippi River in the p