JLapworth3974 JLapworth3974
  • 13-02-2019
  • Mathematics
contestada

Red grapes cost $2.49 per pound. Write an equation that shows the relationship between the cost c in dollars and the number of pounds of grapes p

Respuesta :

abmcg42
abmcg42 abmcg42
  • 13-02-2019

Answer:

C=2.49p

Step-by-step explanation:

Because you are charged $2.49 for every pound, to find the total cost, you need to multiply the base cost by how many pounds you are buying. Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

According to Rothstein, why should the IRS withhold tax exemptions from universities and churches?
"You are my sunshine, my only sunshine!" This is an example of: a metaphor b hyperbole c hyperbole and personification d personification
Name and briefly describe the quantitative methods of control (ABM)
how do i find the surface area and volume of this shape?
PLZ IF YOU DONT KNOW THE ANSWER DONT HELP MEE I HAVE TO PASS THIS SO I CAN PASS MATH THANK YOU VERY MUCH (The box number matches the questions number)1) Which v
Solve for x in the equation x2 - 12x+ 36 = 90
In October sally drove 560 miles in her car. the car travelled 34.5 miles for each gallon of petrol used Petrol cost £1.08 per litre. 1 gallon = 4.55 litres.
Maria must choose a number between 55 and 101 that is a multiple 4,8 of and 12 . Write all the numbers that she could choose. If there is more than one number,
How did the strategy impact the Confederacy's ability to fight the war?
A company is going to make a storage container with sheet steel walls The container will be in the shape of a rectangular prism If the sheet steel costs 30 for