sweetjosie
sweetjosie sweetjosie
  • 10-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $4.95 per pound. Ham cost 5/3 as much per pound as cheese. How much does the ham cost?

Respuesta :

addstuff
addstuff addstuff
  • 16-03-2019

Answer:

$8.25

Step-by-step explanation:

4 19/20*5/3

8 1/4=8.25

Answer Link

Otras preguntas

Will mark brainliest if right and show your work... What is the sum of the polynomials? (9x^4-13x^3-x-7)+(7x^3-2x+1)
What is the weight of a 20 kg box on the Earth? A) 2 N B) 20 N C) 200 N
Runner  is faster than Runner​
Which statement is true about living things that share a recent common ancestor ?
Who discovered that the pressure of a moving fluid is less when it is moving faster? A. Archimedes B. Bernoulli C. Newton D. Pascal
exponenets ad exponential funtions unit test -(5)-1
A key beilef of calvinisim in the 1500s was that
The heights of the students in a class are​ (in inches) 60​, 72​, 56​, 57​, 74​, 61​, 64​, 63​, 66​, 56​, 72​, 72​, 71​, 74​, 61​, 68​, 65​, 72​, 67​, and 66. W
How to find the graphed equation for line of symmetry
Put the following events of elongation in prokaryotic translation in chronological order.1. Binding of mRNA with small ribosomal subunit2. Recognition of initia