mrstealyogirl40
mrstealyogirl40 mrstealyogirl40
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

I need help with this one (show work)

I need help with this one show work class=

Respuesta :

GalacticKitten
GalacticKitten GalacticKitten
  • 12-03-2019
If the cost for two people is 2x + 14, then we divide by two to get the cost for one person. 2x/2 is x because the 2 cancels out, and 14/2 is 7.
So the cost for one person is x + 7.
Answer Link

Otras preguntas

One estimate of the population of the world on January 1, 2005, is 6,486,915,022. The population is estimated to be increasing at the rate of 1.4% per year. At
I need help with the answer for this equation: a^6 + a(4-b) + 6b a is equal to -2 Thanks
How are symbols used in advertising?
What construction does the image below demonstrate? Two overlapping circles are drawn with points of intersection marked. There is also a radius marked in the c
Use the word part meanings to figure out which term describes a desert plant, such as a cactus. mesophyte hydrophyte xerophyte
A small fruit basket with 6 apples and 6 oranges costs $7.50. A different fruit basket with 10 apples and 5 oranges costs $8.75. If x is the cost of one apple a
"He pours the potions on the floor." is an example of __________. rhythm meter assonance alliteration
To bake one cake, Drew uses 18 ounces of flour. He has 850 ounces of flour. Let y represent the ounces of flour left and x represent the number of cakes he has
What is the slope of a line that runs parallel to y = -x + 7
A ray at which angle would produce the most glare? A. 59 degrees C. 25 degrees D. 37 degrees