pinky103006
pinky103006 pinky103006
  • 10-04-2019
  • Mathematics
contestada

Kristin bought a quart for $3.80. How much does the yogurt cost per cup?

Respuesta :

alejandroinigo
alejandroinigo alejandroinigo
  • 10-04-2019

Answer:

Your answer is $0.95 per cup

Step-by-step explanation:

You find out how many cups are in a US quart, four cups

Then you divide $3.80 by 4, which is $0.95.

Answer Link

Otras preguntas

what happened at the collapse of the ming dynasty
After reading the prompt, can you answer these questions about genetic crosses? A trait may not show up in an individual but may still be passed on to the next
Geometry help!! Will give Brainliest! What are the coordinates of Point A? (photo attached)
Mechanization has greatly increased the number of people engaged in agriculture in the United States since 1950 True Or False
a triangle had sides of lengths 4,3,and 5 is it a right triangle?
Find the indicated real nth root(s) of a. n=4, a=81 The roots are and .
Which of the following is true about the following construction of a tangent to a circle from a point outside of the circle? m OM = MB OX = OM m
a roller coaster train with 6 passenger cars and the front decoration has a mass of 3500 kg. when the train has the front decoration and only 4 passenger cars,
Which choice shows the result of substituting 3x – 5 into the second equation for y? 2(3x – 5) + 3x = 512x + 3(3x – 5) = 512(3x – 5) + 3y = 51
what is the difference between interpersonal communication and impersonal communication