kelly2397 kelly2397
  • 11-04-2019
  • Mathematics
contestada

Pier bought eight lemons for six dollars. What was the cost for one lemon?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 11-04-2019

Answer:

Each lemon costs $0.75

Step-by-step explanation:

Divide the total cost by the number of lemons.

$6/(8 lemons) = $0.75 per lemon

Answer Link

Otras preguntas

By the spring of 1918, the nation of __________ had left the war. __________
The relation of this set of points is a function. True or false. {(−2, 6), (4, 5), (3, −3), (6, 9), (4, −4)} Question 1 options: True False Save
what leadership style involves the ideas and advice of others?
Data that consists of two quantitative variables for each individual.
what is the percent decrease between 3 to one half
Brick company decides to change its inventory cost flow method from fifo to lifo. what course(s) of action must brick take to be in conformity with gaap?
Give the structures of the substitution products expected when 1-bromohexane reacts with: part a naoch2ch3
In an obtuse triangle, how many altitudes fall inside and outside the triangle?
Fill-in the blank with a false cognate in the sentence: Dans mon sac il y a un livre, du papier et __________. un crayon une chaise une table u
Is the secretary of the post office a part of the president's cabinet?