thatoneuser
thatoneuser thatoneuser
  • 12-05-2019
  • Mathematics
contestada

Jennie bought six boxes of pencils for four dollars. How many boxes of pencils can she buy for six dollars?

Jennie bought six boxes of pencils for four dollars How many boxes of pencils can she buy for six dollars class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-05-2019

Answer:

9 boxes.

Step-by-step explanation:

6 boxes cost 4 dollars

Therefore  1 box costs 4/6 = 2/3 dollar.

So  for 6 dollars  you can buy 6 / 2/3

= 6*3/2

= 9 boxes.

Answer Link

Otras preguntas

83 less than a number n
A garden snail moves 1/6 foot in 1/3 hour. This is unit rates. Please explain your answer.
what is the highest honor that Canadians can receive?
What is the practice of growing & breeding plants and animals for human use ?
what is a picture that moves called?
What force is needed to accelerate a 1,000-kilogram car from a stop to 5 m/s/s?
Which of the following qualities are NOT associated with mineral luster? A. dull B. rough surface C. metallic D. opaque
what is 67% to 296 this is math
Evaluate: |18| A:1/18 B:-1/-18 C:-18 D18
Room temperature is usually considered to be 25°C. What is that in kelvins?