sxxmmm
sxxmmm sxxmmm
  • 11-06-2019
  • Mathematics
contestada

it costs Casey $52.50 to buy 14 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas?

Respuesta :

hhazle97
hhazle97 hhazle97
  • 11-06-2019

Answer:

3.75

Step-by-step explanation:

It would cost Casey $3.75

If you divide 52.50 by 14 you get 3.75

this is a way to find the cost of one gallon

Hope this helps :)

If it does please mark brainliest :D

- A.Hazle <3

Answer Link

Otras preguntas

Heritability is defined as
she starred in titanic. 1=meg ryan 2=helen hunt 3=kate winslet
Camille is writing an essay about the parallels between Arthur Miller's play The Crucible and McCarthyism in the 1950s. In doing her research, she finds this qu
obesity is defined as being more that what percentage above your normal, healthy body weight? a. 10% b. 20% c. 30% d. 40%
How and why did the roman empire fall?
how to solve it simpler
how to solve it simpler
If three tenths of the visitors were adults and there were 100 visitors, how many visitors were adults?
Which branch of physics deals with the study of force, energy, and motion?
How did the first people (not European settlers) arriving in the Americas support themselves?