saraburlesonn
saraburlesonn saraburlesonn
  • 12-05-2016
  • Mathematics
contestada

Soup cost $10 for 3 cans. Josh spent $40 on soup. How many cans did he buy?

Respuesta :

annisabelle225 annisabelle225
  • 12-05-2016
he bought 12 cans:) because if 3 cans are 10$ and he spent 40$ just multiply 4 (the 40 dollars)times 3 (the amount of cans you get per 10 dollars).Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

I need help on this.
if you drink at 2am can you pass a drug test at 6pm
What is the value of y?
During Reconstruction, the Congressmen who wanted to punish the South for starting the Civil War were A. Southern Redeemers. B. Northern Democrats. C. Radical D
Which type of grassland below is not similar to the Great Plains?
Which sentence best completes this conversation between two friends? Berta: Julia, ¿qué debo hacer para evitar la deshidratación en un día de playa?
1/3 of the planets land area is used for what purpose?
whats 75% of 20Bruce pitches for his little brother's baseball team. He has observed that the number of pitches a batter hits varies and is given by the functio
What are some topics that spark your interest and make you want to learn ELA?
Identify the methods used to compensate for the scarcity of resources in the ancient world. Trade and migration A.spread knowledge of agriculture to humans arou