Brainiac03 Brainiac03
  • 12-09-2019
  • Mathematics
contestada

I can't figure out how to tell which one costs more per pounds

I cant figure out how to tell which one costs more per pounds class=

Respuesta :

kmadeline037
kmadeline037 kmadeline037
  • 12-09-2019

Answer:

the 25 lb bag costs more

Step-by-step explanation:

6.96 divided by 12 = 0.58

15.75 dived by 25 = 0.68

Answer Link
keff2205 keff2205
  • 12-09-2019

Answer: 25 pound costs more than the other one

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how did miranda v arizona expand civil rights
How did T. Eugene Connor react to civil rights marchers in Birmingham, Alabama?
Name three arthropod head appendages and their functions
Dscribe the feelings of the narrator when he consulted medical dictionary in the british museum
simplify the expression -7 - 8y + 1 - 2y = ?
784 marbles are shared among X,Y,Z in the ratio 3:2:5. how many marbles that each get?
The active sections that are located along fault lines are called
geoffrey chaucer was known for what literary work
members of congress represent their districts by doing what?
Who was the emperor of an independent Brazil