leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

How did the invention of the printing press change books during the renaissance
solve plssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
Help me please with this!…………………
-88-3x=-35x-29(x-18)
A store manager kept track of the number of newspapers sold each week over a seven-week period. The results are shown below. 81 71 202 113 269 248 242 Find the
Write an inequality equation: Lyla has $100 in her bank account. She wants to buy presents that are $5 each. Wrapping paper will cost her $25. How many presents
where does 80% of the population live? a)on farms b)in rural areas c)in or near the city d)along the coast
I forgot how to do this lol
Which expression is equivalent to 24 1/3? ​
create a electrical mind map on the poem good bones