bethany59 bethany59
  • 11-11-2019
  • Mathematics
contestada

7. Which is the best buy? 6 shirts for $25.50 4 shirts for $18.00 5 shirts for $21

Respuesta :

akavbby akavbby
  • 11-11-2019

5 shirts for $21

the 6 deal would be $4.25 for each shirt

4 deal would be $4.50 for each shirt

and the 5 deal is the cheapest because its $4.20 for each shirt

Answer Link
Boshmeme Boshmeme
  • 11-11-2019
4 - $72
6 - $103
5 - $105

If you’re on a budget get the 4 for $72
Answer Link

Otras preguntas

How many molecules of carbon monoxide (co) are needed to react with excess iron (iii) oxide (fe2o3) to produce 11.6 g of iron (fe)?
What are two ways to help organize sentences?
Where is Tierra del Fuego? A. In the southern most province B. Brazil C. North of Argentina
Is valsartan more effective than losartan?
Answer to 2 and 3 for spanish!
If you owe money to a creditor you are a _____. (1 point)
It takes 1 bag of chocolate chips to make 72 cookies.how many bags does it take to make 18 dozen cookies?
Help with spanish question 13
Estimate 394.6 divided by 9
Find the roots of the polynomial equation. x^3-4x^2+x+26=0