ajayiademideo ajayiademideo
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

can you calculate unit rate given larger quantities (ex. 6 apples for $3.60)

Respuesta :

WinterWhitney WinterWhitney
  • 16-11-2019

Answer:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate =$ 0.6

Step-by-step explanation:

Yes , we can calculate unit rate of larger quantities

unit rate = cost  per item

Here no of items = 6 apples

cost = $ 3.60

unit rate = 3.60 ÷ 6

                = $ 0.6

Answer Link

Otras preguntas

how do I find the ratio and find the decimal ​
The Homestead Act granted heads of families willing to relocated how many acres of land in exchange for what? A. 260, minimal filing fee B.160, first born child
Read these lines from "Ozymandias." I met a traveller from an antique land, Who said—“Two vast and trunkless legs of stone Stand in the desert. . . . How does t
ama is four years older than kofi. the sum of their ages is 28 . how many years are they each​
What could be a possible solution to 4x > 24
Find the value of x. Give reasons to justify your solution.
9. If you are in a moving vehicle going 100 miles per hour (MPH) and you step out of the car what will happen to you? (Think about how you will move, not how it
How do you write 1% as a fraction?
If the purchase price for a house is $218,500, what is the monthly payment if you put 3.5% down for a 30 year loan with a fixed rate of 6.5%? a. $1,332.73 b. $1
We arrived at the mall at 5:10 since there was so much traffic it took us 45 minutes to get there what time did we start driving to the mall?