allyjohn7777 allyjohn7777
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

The price of apples is $6 for 15 apples. What is the unit rate? (SHOW WORK)

PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST !!

Respuesta :

timandkimhack
timandkimhack timandkimhack
  • 12-11-2019

Answer:

Hi there! The unit rate is $2.50 per apple.

Step-by-step explanation:

To find unit rate, divide the number of apples by the price.

So, 15 divided by 6 is 2.50.

Answer Link
menafox
menafox menafox
  • 12-11-2019

Answer:

$0.40 Per apple

Step-by-step explanation:

The unit rate formula (for dollars and items is) money over the items. A ratio could also be written where the number of items is the denominator.

[tex]\frac{money}{items} =\frac{6}{15}=0.4[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

what is c if the 90 45 45 triangle has its base as 36​
Please help asap with math quiz questions
1. draw a punnet square for round seeds (R) dominant and wrinkled seeds (r) recessive 2. draw a punnet square for a flower that has incomplete dominance for co
................. Find 't' if :
convert into standard form: 0.000572​
Presented below are selected account balances for Swifty Co. as of December 31, 2025:Inventory 12/31/25: 59,970Cost of Goods Sold: 223,818Common Stock: 75,590Se
how many italians migrated after 1924 immigration act?
A company that is licensed to sell insurance in a particular state is:A. a domestic company.B. an alien company.C. A foreign company.D. an authorized company.
trey measured the mass of some marbles .what is combined mass marbles that are 4.5 grams or ore
The active layer is usually thinner toward the pole and thicker at lower latitude